Podkręć SEO na swojej

stronie i nie tylko.

Algorytm wyszukiwarki Google’a jest wiedzą tajemną. Czynników rankingowych Google’a są tysiące. Czym jest legendarne SEO? W artykule o tym, co robi maksymalną robotę podczas optymalizacji pod wyszukiwarkę Google. Jedziemy!
Maciej chwali SEO

Czym jest SEO?

Search Engine Optimization – yup, to o tym dzisiaj piszemy. To zestaw czynności mających na celu jak najlepsze pokazanie naszej strony internetowej w sieci. A to z kolei przekłada się na jak najwyższą pozycję w wyszukiwarkach internetowych. Google dominuje w działce wyszukiwarek, wiadomo, ale warto wspomnieć resztę większych graczy, czyli Yahoo i Bing. Każda z przeglądarek działa podobnie, więc skupimy się w artykule na optymalizacji pod kątem Google. Przełoży się to też na podkręcenie wyników Waszej strony we wszystkich wyszukiwarkach.

3 rodzaje wyników wyszukiwania

Gdy przyjrzymy się wynikom wyszukiwania w Google, można wymienić 3 kluczowe rodzaje treści, które pokazuje nam gigant z Mountain View. Chcąc zaistnieć w wynikach wyszukiwania, musimy działać strategicznie i zwracać szczególną uwagę właśnie na nie.

Reklamy sponsorowane AdWords!

Wyniki wyszukiwania reklamy AdWords
Gdy hajs się zgadza (żarcik), wykorzystanie reklam Google jest świetnym działaniem. Zwróćcie uwagę, że pierwsze 3 wyniki pod paskiem wyszukiwania to właśnie reklamy. Jeśli dobrze zaplanujemy słowa kluczowe, przeanalizujemy konkurencję i odpalimy płatne reklamy Google, będzie się działo!

Wyniki wyszukiwania w mapach Google

Wyniki wyszukiwania z map google
Jedną sprawą jest oznaczenie lokalizacji w mapach Google, a zupełnie inną profesjonalne ogarnięcie własnej wizytówki Google. To jedna z niewielu darmowych i skutecznych opcji marketingu w sieci. Wizytówka Google w pigułce:
  • Prezentujcie firmę tak, jak zwykle robicie to na szyldach i znakach, artykułach firmowych oraz innych produktach zawierających dane firmowe. Spójne hasło reklamowe, logo, kolorystyka i będzie sztosik!
  • Zadbajcie o to, by podać dokładny i poprawny adres lub obszar działalności, żeby magia Google zadziałała.
  • Wybierzcie minimalną liczbę kategorii do opisania działalności firmy. W tym wypadku mniej oznacza lepiej.
  • Dodajcie skowyrne fotki, to zawsze przyciąga uwagę!
No to do roboty! Załatwicie sprawę w 15 minut, a to fundamentalny krok do zaistnienia w sieci. Jeśli chcielibyście, żebyśmy zrobili wpis, w którym pokazujemy, jak krok po kroku skonfigurować swoją wizytówkę Google, dajcie znać!
Wyniki wyszukiwania linki organiczne
Większość naszych działań związanych z SEO ukierunkowanych jest właśnie na linki organiczne widoczne w wyszukiwarce. I tutaj już możemy podziałać. Im dokładniej i solidniej podejdziemy do tematu SEO, tym na lepsze efekty możemy liczyć.
Przed wszystkim dobrze byłoby zweryfikować czy to, co robimy, przynosi efekty. Polecamy skonfigurować Google Search Console i podpiąć Analitykę Google’a do Waszej strony internetowej. Dzięki temu macie jak na tacy, ile osób korzysta z Waszej strony, jak długo na niej przebywają i masę innych przydatnych wskaźników. Jak byście potrzebowali informacji/pomocy, ogarniemy temat.

Szybciej znaczy lepiej!

Im szybszą macie stronę, tym Google ustawi ją wyżej w wyszukiwarce. Jest kilka platform określających szybkość wczytywania Waszej strony, my korzystamy z:
  • Google PageSpeed Insights
  • GTmetrix
  • pingdom tools
Wystarczy wkleić link do swojej strony i wystartować test. Każde z narzędzi da Wam posortowaną listę elementów na stronie, które wypadałoby poprawić. Ogarnijcie, jak pomogliśmy Kamili z dobratresc.com. Różnica w szybkości działania strony jest zabójcza.

Unikamy błędnych słów kluczowych

Jeśli chcecie być wysoko w wynikach wyszukiwania, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych na każdej podstronie. Częstym błędem jest pozycjonowanie na niesamowicie konkurencyjne frazy. Bez solidnego budżetu na marketing, trudno jest wyświetlać się w czołówce wyszukiwarki pod hasłem ‘kawa palona’. Dziesiątki tysięcy kawiarni będzie chciało tego samego, konkurencja ogromna… W takim przypadku warto wykorzystać zjawisko długiego ogona podczas wyboru fraz kluczowych. Polega to na tym, że pozycjonujemy się na bardzo specyficzne, powiązane ze sobą długie frazy. Dlatego optymalizacja pod kątem wielu konkretnych fraz w stylu “kawa palona single origin Radom” ma znacznie większy łączny potencjał niż skupienie się na haśle “kawa palona”. Na “kawę paloną” przeznaczane są budżety kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie, lepiej pójść w kierunku pięciu specyficznych fraz, przeznaczyć na każdą 200zł i być bohaterem swojego SEO!

Zapraszamy robota Google

Mamy dwa narzędzia do zachęcenia Google do naszej strony, tytuł i opis strony. Tytuł jest wciąż jednym z ważniejszych czynników dla Google, dlatego mocno rozkminiaj temat każdej podstrony, wpisu na bloga czy produktu, który umieszczasz w sieci. Tytuł strony nie może przekraczać 400-600px… damn, piksele? Żarcik, sory, innymi słowy tytuł powinien mieć od 50 do 65 znaków. Opis strony powinien zawierać od 180 do 230 znaków.
Skąd te liczby!?
Ograniczenia wynikają z szerokości wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Jeśli przekroczycie długość tytułu albo opisu w wynikach wyszukiwania zostaną one “obcięte”.
PROTIP: zaleca się użycie najważniejszego słowa kluczowego w pierwszej połowie tytułu.

Tworzymy wartościowe treści

Każdy mówi o tworzeniu ciekawych treści. Jeśli chcemy, żeby nasza strona była odwiedzana przez wielu użytkowników, musi być atrakcyjna dla Google, ale przede wszystkim dla odbiorców. Sprawa z Google jest prosta. O tym, czy się znasz na danym temacie Google wnioskuje po długości treści, które tworzycie. Upewnijcie się, że każda z podstron zawiera co najmniej 300 słów. Nie możemy spodziewać się, że Google uzna nas za eksperta po napisaniu dwóch zdań na dany temat… Jest w tym trochę racji, co?
Ale Google nie jest odbiorcą naszych treści. Piszemy dla osób odwiedzających naszą stronę. Misją Google jest organizacja treści w sieci i dostarczanie najlepszych możliwych odpowiedzi. Dlatego pisanie wartościowych treści pozytywnie wpływa na wyniki wyszukiwania w Google.
Ważną kwestią jest pisanie unikalnych treści. Unikajmy zduplikowania treści na różnych podstronach. Tak samo ważne jest, żeby sztucznie nie pakować słów kluczowych do naszych treści. Mają być one łatwe do przyswojenia przez naszych odbiorców i czytelne. Wiecie kto w tym wymiata? Nam przychodzi na myśl tylko jeden kocur… ekhm, kocica treści – Kamila z Dobrej Treści.

Przyciągamy i ciekawimy

Gdy już ktoś wejdzie na naszą stronę, musimy postarać się, żeby na niej został. Chcemy, żeby odbiorcy po wejściu na stronę widzieli czytelne CTA (call-to-action), czyli wezwanie do akcji. Wezwanie to powinno zachęcać do dalszego klikania i wchodzenia “głębiej” w stronę. Może to być przycisk, na przykład klasyczne “Kup Teraz” na stronie produktowej lub “Zapisz się” na stronie z zapisem do listy mailingowej.
Sprawdźcie czy każda podstrona ma jedno czytelne CTA. Zwróćcie uwagę na wyróżnienie sekcji z CTA, tak, żeby nie można było jej przeoczyć. Nie bójcie się użyć kontrastującego koloru. Jeśli przycisk jest małym elementem na stronie, śmiało, można szaleć!

Myślimy przyszłościowo – urządzenia mobilne

Od 2018 Google mając dostęp do wersji desktopowej i mobilnej strony, stawia na wersję mobilną podczas indeksowania w wynikach wyszukiwania. Jeśli macie sztosik wersję desktopową, to gratulacje! Nie zapomnijcie wtedy o wersji mobilnej, bo to na jej podstawie Google jesteście pozycjonowani. Świetną opcją testu czy Wasza strona jest responsywna, jest narzędzie od Google. Jeśli przeszliście test, git, good job! Przejrzyjcie też stronę na smartfonie i poklikajcie wszystkie przyciski, obrazki, linki i zobaczcie, co się dzieje. Wszystko mryga, jak należy? Czy możecie rzeczywiście zamówić Wasz produkt z poziomu telefonu? Czy wszystkie strony wyświetlają się poprawnie? Jeśli poprawicie wszystkie błędy, Wasze SEO to polubi.

Teraz już wymiatacie, no kurka!

Wystarczy wprowadzić powyższe zalecenia, a na pewno będzie miało to pozytywny wpływ na Wasze SEO i wyniki wyszukiwania. Podsumowując, wystarczy skupić się na kilku najważniejszych aspektach, żeby osiągnąć czaderskie efekty SEO. Podczas optymalizacji warto wziąć pod uwagę: prędkość wczytywania strony, tworzenie wartościowych treści i optymalizację stron pod odpowiednie słowa kluczowe. Jeśli dodacie do tego chwytliwe tytuły, konkretne opisy, podkręcicie wyróżniającymi się CTA i ogarniecie mobilną wersję strony, gwarantujemy, że Wasze SEO poszybuje w górę.
  • Jeśli macie jakieś pytania związane z SEO, dajcie znać!
  • Interesuje Was, jak jeszcze możecie wypasić swoją stronę? Siup do kontaktu!
  • A może chcecie zrobić nowoczesną stronę, ale nie wiecie od czego zacząć? Klik!