Jak się wypromować w sieci

jako nauczyciel języka?

Kasia Rokicka

Spis treści

Teoretycznie najtrudniejsze już za Tobą. Jako nauczyciel poświęciłeś dużo czasu by posiąść konieczną wiedzę i kompetencje. Znasz dydaktyczne triki oraz wiesz jak zmotywować swoich uczniów, by osiągali lepsze wyniki. Nie pozostaje nic innego jak wypromować się w sieci jako nauczyciel języka, a kursanci sami będą się zgłaszać, prawda?

Paradoksalnie jest to moment, w którym zaczynają się schody.

W poprzednim artykule omawialiśmy, jak paradoks wyboru może być przeszkodą dla nauczyciela pragnącego rozreklamować swój biznes.

Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu, żeby zastanowić się nad pewnymi kwestiami, będziesz w stanie łatwo ominąć takie pułapki. W konsekwencji, będzie Ci o wiele prościej wypromować się w sieci jako nauczyciel języka.

Jakie to kwestie?

Nauczyciel języka zachęcający do udziału w jego kursach

Jak się wypromować jako nauczyciel języka? Znajdź swoją publiczność!

Z biznesowej perspektywy znajomość języka jest usługą i to nie byle jaką. Jest usługą, która podwyższa kwalifikacje drugiego człowieka i daje mu większe szanse na rynku pracy. I, podobnie jak każda usługa, podlega typowym dla usług prawom. Tak jak przejażdżka sportowym autem, czy naprawa skórzanej torebki mają swoją docelową grupę odbiorców, tak Ty powinieneś się zastanowić, kim będą Twoi uczniowie?

Dobrym przykładem jest strona Moja Alzacja, na której Iza kieruje swoje kursy do osób pragnących nauczyć się “codziennego” języka francuskiego. Czy chodzi o rozpoczęcie nowego życia we Francji, czy o francuskie wakacje, Iza przeprowadzi Cię przez codzienne sytuacje i “od kuchni” opowie o życiu w tym kraju pełnym nieoczywistości.

Jest to dobrze dobrana grupa odbiorców dla jej biznesu. Nie jest zbyt szeroka (np. wszystkie osoby chcące nauczyć się języka francuskiego) ani zbyt wąska (np. osoby, które chcą się nauczyć francuskiego mieszkające w Gnieźnie). Dzięki temu łatwiej jest wypromować się jako nauczyciel języka obcego.

Co świadczy o sile kursów Izy? Dokładnie wie, z jakimi bolączkami borykają się jej potencjalni uczniowie (strach, brak wiedzy o realiach danego kraju) i wychodzi naprzeciw ich problemom.

Jak wypromować się jako nauczyciel języka? Opowiedz o kraju!

Nauka języka to dopiero jedna strona medalu. Drugą jest używanie go w docelowym kraju. Kraju, o którym często na kursach mówi się zaskakująco mało!

Nikt nie chce uczyć się języka tylko po to, żeby go znać. Warto też mieć w nim coś ciekawego do przekazania. Jeśli więc umiesz pokazać, że twoje lekcje będą nie tylko merytorycznie poprawne, ale też pokażą bogactwo kultury, zwyczajów, muzyki… To właśnie zainteresuje Twojego kursanta najbardziej i zyskasz jego szacunek!

Jako nauczyciel promujący swoją szkołę w sieci, zastanów się, w jaki sposób możesz przybliżyć swoim potencjalnym uczniom realia życia w danym miejscu. W końcu jesteś niejako jego ambasadorem!

Blog to świetne narzędzie, w którym możesz szerzej opowiedzieć o codziennych sytuacjach, które mogą zaskoczyć. Jak zrobić zakupy w lokalnym sklepie, gdzie kupić właściwy bilet kolejowy, jak poradzić sobie z prozą życia w danym kraju… A jeśli zoptymalizujesz swoje teksty pod SEO, to masz szansę wygenerować duży ruch na stronie i zainteresowanie kursami!

Jak zbudować swój autorytet?

Przede wszystkim: nie bój się chwalić!

  • Ukończyłeś kilka fakultetów związanych z nauczaniem języka?
  • Wiele lat mieszkałeś w danym kraju?
  • Cały czas inwestujesz w swoje kompetencje?

To wspaniale, czas o tym opowiedzieć!

Iza z Moja Alzacja pokazuje nam dobre praktyki w tym zakresie. Jej sekcja “o mnie” to świetny przykład, jak dać się poznać potencjalnym uczniom i jak wypromować się jako nauczyciel języka w sieci. W przejrzysty sposób daje się poznać jako kompetentny lektor francuskiego, ale także osoba pełna pasji. I, oczywiście, ekspert znający praktyczne aspekty życia we Francji.

Dodatkowo, sekcja “opinie o kursie” może naprawdę pomóc zbudować Twój autorytet! Ludzie, poszukując towarów i usług w Internecie, często kierują się opiniami innych. Warto podzielić się feedbackiem od uczniów. Jak chwalą, to czemu się nie chwalić tym, że chwalą? :) Dobre opinie pomogą Ci wypromować się jako nauczyciel języka.

Jak to poskładać w całość?

Nie ma co się oszukiwać: media społecznościowe są wizytówką Twojego biznesu. Niezależnie czy masz bloga, nagrywasz podcast lub planujesz nowy newsletter, pamiętaj, że spójna strategia marketingowa może być kluczem do sukcesu.

Co to oznacza?

Media społecznościowe powinny być jak system naczyń połączonych – umieszczenie treści na jednym kanale, powinno odsyłać do innych miejsc w sieci, gdzie działasz. Własna strona jest świetnym punktem, gdzie mogą zbiegać się wszystkie te kanały. Warto się zastanowić czy obecnie jest takim miejscem i co można poprawić :)

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jak wypromować się w sieci jako nauczyciel języka. Naturalnie są też inne sposoby – daj znać na naszym facebooku i na instagramie, jakie strategie sprawdziły się w Twoim przypadku!