Jak paradoks wyboru

przeszkadza w promocji szkoły językowej

Ag siedząca przy oknie i czytająca książkę

Spis treści

Paradoks wyboru - z czym to się je?

Teoretycznie mając więcej możliwości wyboru, powinniśmy też być w stanie podjąć lepszą decyzję. Ale paradoks wyboru, opisany przez Barry’ego Schwartza pokazuje, że im więcej mamy możliwości, tym dopada nas większy paraliż decyzyjny i ostatecznie… nie robimy nic. Boimy się, że podjęta przez nas decyzja nie będzie tą najlepszą, a przecież przy takiej ilości dostępnych opcji któraś z nich musi być IDEALNA, prawda?

Paradoks ten przeszkadza nam w podejmowaniu decyzji dotyczących życiowego partnera, miejsca pracy, rodzaju papieru toaletowego czy… szkoły językowej.

Młodzi przedsiębiorcy na swojej lekcji angielskiego.

Rozwiązanie

Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na konkurencję – obecnie jest tak wiele szkół językowych na rynku, że może nas to przyprawić o zawrót głowy. Co można z tym zrobić?

W takiej sytuacji decydującym czynnikiem jest to, czy lubimy daną osobę. Pomyśl o tym. Idziesz do sklepu kupić ziemniaki i mamy dwa scenariusze. W pierwszym ekspedient prawie warczy do ciebie “czypisiont” i rzuca ci siatkę z ziemniakami, jakby robił ci łaskę. W drugim – ekspedient z uśmiechem waży ci ziemniaki, opowiada, skąd się wzięły i z uśmiechem wydaje ci resztę. Do którego z nich chciałbyś przyjść ponownie?

Oczywiście, łatwo jest o tym opowiadać na przykładzie sklepu – tam ludzie cię widzą i mogą wejść z Tobą w interakcję. A co zrobić, kiedy ludzie znajdują nas w wyszukiwarce Google i nie mogą z nami porozmawiać? Musisz jak najbardziej wyróżnić się na tle konkurencji.

Tutaj z pomocą przychodzi… strona internetowa Twojej szkoły językowej.

Blog

Tutaj masz okazję pokazać nie tylko, kim jesteś, ale też w czym jesteś ekspertem. Osoby wchodzące na Twoją stronę, będą mogły dowiedzieć się, jak uczysz, w czym jesteś najlepsza, czy są jakieś inne aspekty nauki języka, które są ci bliskie.

Wpisy na blogu są też największym źródłem organicznego ruchu na Twoją stronę. Jeśli umiejętnie przeprowadzisz research pytań, jakie wyszukują internauci i odpowiesz na nie, korzystając ze swojego doświadczenia – bum! Jeden wpis może generować tysiące wejść miesięcznie, jeśli jest dobrze zoptymalizowany pod SEO.

Dobrym przykładem jest blog na zaprojektowanej przez nas stronie Vacanze Romane, na którym można przeczytać nie tylko o języku włoskim, ale też o kuchni, czy o świętach w danym regionie. Dzięki temu potencjalny uczeń wie, że jego nauczycielka ma świetny kontakt z kulturą i nauczy nie tylko języka, ale też regionalnych smaczków. Będzie to bardzo pomocne zwłaszcza dla osób, które planują wyjazd do Włoch. Dobrze wiedzieć, co ich tam czeka :)

Sekcja “o mnie”

Daj się poznać, pisząc o sobie! Świetnym przykładem jest tutaj niedawno zaprojektowana przez nas strona Kamili Zarzeckiej – Unlock Your English. Kamila w sekcji “o mnie” daje się poznać jako pasjonatka języków obcych już od najmłodszych lat. Opowiada o tym, jak oglądała ulubione bajki po angielsku i czytała czasopisma takie jak “O.K.”, a teraz te doświadczenia wykorzystuje do nauki innych osób.

Jaki jest tego plus? Kamila przyciągnie do siebie ludzi o podobnej osobowości, podobnym stylu mówienia (na luzie, nie pod krawatem!) i celach językowych zbieżnych z umiejętnościami lektorki.

Podcast/film

Warto też zainwestować w chociaż jedno z tych dwóch mediów. Obraz i dźwięk pomagają nam jeszcze lepiej poznać daną osobę, jej typ osobowości, sposób formułowania myśli. Można wyczytać, czy zajęcia będą prowadzone bardziej na luzie, czy trochę sztywniej (jeśli ktoś potrzebuje silnej ręki!). Warto też umieścić te materiały na swojej stronie i dopisać do nich przydatne słowa kluczowe, które można znaleźć w wyszukiwarce. Tutaj świetnym przykładem jest sekcja z lekcjami języka włoskiego na stronie Vacanze Romane.

Podsumowanie

Warto pomóc Twoim przyszłym uczniom cię poznać! :) Oczywiście, jest też wiele innych sposobów, w jakie możesz to zrobić. Dajcie znać, jakie są wasze na naszej stronie na facebooku i na instagramie.