Jak bezpiecznie aktualizować WordPress.

Poradnik 2019.

Niby nic wielkiego, prosta aktualizacja, 3 kliknięcia i zrobione. W większości przypadków właśnie tak wygląda aktualizacja WordPress. Super, no to luzik. No właśnie nie do końca pełen luzik. Dzisiaj omówimy, jak uniknąć niepotrzebnego stresu, opiszemy najlepsze praktyki podczas bezpiecznej aktualizacji i pokażemy, że to żadne rocket science. Bez problemu samemu ogarniecie cały proces! Dzięki temu Wasze strony będą w 100% sprawne, a nowe aktualizacje wprowadzicie dopiero wtedy, gdy upewnicie się, że wszystko mryga. Jedziemy z tym!
Aktualizacje WordPress - sztosik
Każde kliknięcie to konkretne emocje, w każdym momencie możesz coś zepsuć. Jeśli nowa wersja wtyczki, której używasz, nie jest kompatybilna z motywem lub resztą wtyczek, będzie klops. Otóż klops ten może objawiać się poprzez:
 • Zupełne położenie strony. Gleba. Twoi klienci po wpisaniu adresu strony widzą co najwyżej komunikat z błędem, no… jest słabo.
Error serwera
 • Nieprawidłowe wyświetlanie treści, zobaczcie, jak wygląda nasza strona bez załadowanych styli CSS. Niezły dramat.
Strona kryptonum studio bez wczytanych styli
 • Widoczne spowolnienie działania strony po wprowadzeniu aktualizacji.

Po co te aktualizacje

Dobra, to może dajmy spokój z tymi aktualizacjami, jeśli to generuje tyle problemów? Nope! Tysiące programistów z całego świata codziennie znajduje błędy i podatności bezpieczeństwa WordPressa i publikuje poprawki. My je ściągamy, aktualizujemy nasze strony i dzięki temu jesteśmy bezpieczniejsi. Jeśli nie będziemy aktualizować WordPressa, to nasza strona dostanie po uszach… i to mocno.

Bądźmy bezpieczniejsi niż konkurencja

86% shackowanych stron WordPressa było spowodowane brakiem wprowadzenia aktualizacji. No kurka! Ogarnijcie aktualizacje i jesteście w top 14% bezpiecznych stron świata (z przymrużeniem oka).

Bądźmy szybsi niż konkurencja

Samo wykorzystywanie PHP w wersji 7.3 w porównaniu do PHP w wersji 5.6 daje 5-krotne przyspieszenie pod względem przetwarzanych zapytań przez serwer. Bez aktualizacji Wasza strona działa wolniej.

Aktualizuj, będzie wygodniej

Strona nie będzie działała na 100% jej możliwości. Nowe funkcje oraz szybsze i łatwiejsze w użytkowaniu interfejsy robią robotę. Pozwalają one sprawniej zarządzać stroną, dodawać treści, pozwalając Wam skupić się na rozkręcaniu Waszego biznesu, a nie zastanawianiu się, “co teraz kliknąć”.

Aktualizuj, wykorzystaj w pełni potencjał WordPressa

Nowoczesne wtyczki same dbają o bezpieczeństwo Waszych stron. Często nie pozwolą na uruchomienie, gdy Wasza platforma nie jest zaktualizowana. Bez regularnych aktualizacji możliwe, że część wtyczek nie będzie po prostu działała. Niby dla Waszego dobra, ale trochę lipa, gdy przestaje Wam działać wtyczka od SEO albo czaderska galeria, co?

Aktualizuj, dbaj o swoje SEO

Strony nie posiadające wymaganych aktualizacji bezpieczeństwa są mocno demonizowane przez Google. Nici z maksowania Waszego SEO, jeśli nie macie aktualnych wtyczek.

Sami widzicie, że jeśli chcecie mieć wypasioną stronę, dbać o bezpieczeństwo Wasze i Waszych odbiorców, a przede wszystkim wyróżnić się na rynku (bo tak naprawdę niewiele stron jest regularnie aktualizowana), warto raz na dobre ogarnąć aktualizacje i czerpać profity każdego dnia.

Robimy kopię zapasową

Hola, hola, wstrzymać konie! Przed samą aktualizacją robimy kopię zapasową. Żeby mieć pewność, że nasza strona jest gdzieś bezpiecznie przechowywana, musimy przenieść wszystkie pliki WordPressa w inne miejsce niż nasz hosting. W przypadku jego awarii, włamania się hackera czy dowolnego błędu nie pękamy, bo na spokojnie możemy odzyskać naszą stronę dzięki kopii zapasowej.

Kopia zapasowa (backup). Szybko, łatwo i za darmo

My polecamy All-in-One WP Migration. Regularnie używaliśmy tej wtyczki przed przeniesieniem naszych stron na hosting Siteground. Na tym hostingu mamy regularne kopie zapasowe w pakiecie. Sprawdzone, działa! Sory, dość chwalenia. All-in-One WP Migration to wygodna wtyczka do zarządzania backupami. Możecie tworzyć kopie zapasowe, żeby chronić się przed hackerami. Możecie importować backupy, jak się coś u Was na stronie posypie. Podsumowując, wszystko-w-jednym, piękna sprawa!

Instalacja wtyczki

 • Wtyczki
 • Dodaj nową
 • Wpisz All-in-One WP Migration w wyszukiwarce wtyczek
 • Kliknij Zainstaluj Teraz
 • Kliknij Aktywuj
Plugin Ai1WP Migration

Bang! Dobra robota, ogarnięte! Lecimy dalej!

Robimy kopię zapasową

 • W panelu z narzędziami wybieramy All-in-One WP Migration
 • Eksportuj
 • Eksportuj Do
Naszym oczom ukaże się widok jak poniżej. Jeśli nie masz pojęcia o co chodzi, polecamy wybrać PLIK i zapisać to u siebie lokalnie na maszynie. Nie jest to rozwiązanie godne ninja WordPressa, ale można powiedzieć, że dzięki temu masz już za pazuchą shurikeny… papierowe, ale shurikeny! ;)
Kliknij plik w pluginie do migracji

Ogarnięte, to już końcówka.

Klikamy pulsujący przycisk (ciężko się nie domyślić, że trzeba kliknąć, co?). Wybieramy odpowiednie miejsce w systemie plików. A może zapiszecie dodatkową kopię na pendrive? Yup, dobry pomysł!
Kliknij migające okienko

Tadam! Zapisane!

Jesteś bohaterem w swoim panelu WordPressa!
Koniec spiny, pełen luzaczek. Teraz mogą hackować. Nic Wam nie straszne, bo macie kopię, do której możecie wrócić. Oczywiście to żarcik. Nikomu nie życzymy włamania na stronę, dlatego regularnie piszemy na ten temat.

Cache – pamięć podręczna

Jeśli używasz jakichś pluginów do cachowania, wyłącz je podczas aktualizacji. Jeśli nie wiesz o co cho, to raczej ich nie używasz, więc pomiń ten krok :).

Teraz wystarczy tyko kliknąć

Jeśli nie zrobiliście jeszcze kopii zapasowej, to za daleko przescrollowaliście. Wróćcie do poprzedniego akapitu i ogarnijcie backup Waszej strony. “Ludzie dzielą się na dwa typy – tych, którzy backup już robią lub dopiero robić będą.” Ok, zrobiło się poważnie, wykorzystajmy to i w pełnym skupieniu wykonajmy następne kilka kliknięć.

Zacznijmy od aktulizacji wtyczek

Odpalamy kokpit WordPressa. Chodzi o ten główny widok, po odpaleniu Waszego panelu administracyjnego albo kliknięciu kokpit w menu głównym po lewej.
Jak wprowadzać aktualizacje
Od razu rzucają się w oczy liczby wskazujące na wykonanie aktualizacji. Po najechaniu na ikonkę podświetloną na niebiesko, widać, ile aktualizacji wtyczek i motywów mamy do zrobienia. Ok, kawał roboty, ta strona testowa jest mocno do tyłu.
Możemy kliknąć tę niebieską ikonkę albo Aktualizacje po lewej w panelu głównym.
Jak aktualizować wtyczki
Zaznaczamy pole wyboru przy wybierz wszystko, po czym klikamy Zaktualizuj wtyczki. Spokojnie poczekajcie, aż aktualizacja przebiegnie do końca. Mogą się dziać różne cuda, ale wychillujcie, będzie dobrze.
Może jakieś 10 przysiadów w tym czasie?
Jak by się coś wysypało, to pamiętajcie, że macie kopię zapasową.
Yhym, you’re the boss.

Lecimy z aktualizacją motywów

Swoją drogą, jeśli nie używacie któregoś z motywów, po prostu go usuńcie. Zawsze trochę zaoszczędzicie miejsca na Waszym serwerze. No i chronicie się przed wszystkimi podatnościami bezpieczeństwa, jakie wiążą lub będą wiązały się w przyszłości z danym motywem. Co najważniejsze – jak go nie będzie, nie będzie trzeba go aktualizować! WIN!
Ok, na poważnie, po poprzednim screenie z wtyczkami chyba wiecie, jak zaktualizować motywy, hm?
Klik, klik i gotowe!
Jak aktualizować motywy

Możemy przejść do aktualizacji silnika WordPress

Wystarczy znów odpalić Aktualizacje z panelu głównego lub ikonkę w górnym panelu, która pokazuje dostępną liczbę aktualizacji.
Drobne aktualizacje silnika WP wprowadzane są automatycznie, ale przy większych zmianach będziemy musieli kliknąć Zaktualizuj do wersji X.Y.Z-pl_PL. Nic strasznego, to znów tylko jedno kliknięcie.
Jak aktualizować WordPress

Piękna sprawa! Odpalamy Caching

To czas, żeby znów aktywować plugin odpowiedzialny za zarządzanie pamięcią podręczną. Warto też przy okazji opróżnić pamięć podręczną.

Sprawdź czy wszystko jest ok

Twoja strona jest zaktualizowana! Dobrze poklikać po stronie, przejrzeć kilka postów, podstron, sprawdzić czy grafiki i czcionki się dobrze wyświetlają. Nie musisz sprawdzać każdego detalu strony, wystarczy ogólny przegląd.

Zrób kopię zapasową świeżutkiej strony

Jeśli wszystko poszło ok, super pomysłem jest zrobienie teraz kopii zapasowej. Już wiesz, jak to zrobić. Jeśli potrzebujesz sobie przypomnieć, to kliknij tutaj.

Tak aktualizuje się strony na WordPressie. Wiemy, że na początku opisane przez nas czynności mogą być dla Was kosmicznie trudne. Mimo to, spróbujcie zrobić aktualizacje w taki sposób, jak Wam polecamy. Sami zobaczycie, że za drugim razem zajmie to max 5 minut. Żeby to wszystko podsumować, przygotowaliśmy dla Was arkusz z konkretnymi krokami i screenami. Dzięki temu będzie Wam znacznie łatwiej.

Jeśli macie jakieś problemy z aktualizacjami albo coś po drodze nie pykło, pamiętajcie, że macie kopię zapasową, luzik. Po wyluzowaniu napiszcie do nas, na pewno pomożemy!