Czym jest WordPress? Czy w ogóle go potrzebuję?

Ile to kosztuje?

Jeśli ktoś planuje założyć własną stronę internetową, bloga czy sklep internetowy i szuka informacji w Internecie, jak to zrobić, na pewno w końcu spotka się z WordPress’em. Na temat tej platformy krąży wiele mitów. Postaram się poruszyć kwestie, które często są niejasne dla naszych klientów. Napiszę, dlaczego my często tworzymy rozwiązania w oparciu o tę platformę. Przeanalizuję, kiedy WordPress jest dla Was dobrym rozwiązaniem, a kiedy wystrzegać się go jak ognia.
Wooden dices with blog word lying on newspapers

Czym jest Wordpress?

To największa platforma blogowa na świecie. Jest już aktywna od 16 lat i używa jej 34.5% wszystkich stron w Internecie. Wykorzystywana jest nie tylko do prowadzenia osobistych blogów, ale też landing page’y, stron-wizytówek, sklepów internetowych.

Tworzę bloga, więc muszę wybrać WordPress?

Jasne, że nie! To tak samo, gdy mówimy, że piszemy książkę, więc wybieramy Worda. Możemy wziąć notatnik i długopis albo nagrać się na dyktafon, zatrudnić kogoś do transkrypcji i voilà, mamy książkę :). Ale chyba większość wybiera Worda, co? Istnieje multum narzędzi do budowania stron, godne polecenia (płatne):
Podobnie, jeśli chcecie stworzyć prostego bloga i macie do przekazania super wiedzę, nie czekajcie i nie rozkminiajcie tematu. Po prostu zacznijcie pisać i dzielić się z innymi, na przykład tu:

Czy WordPress jest niebezpieczny?

With great power comes great responsibility”, wujek Spider Man’a raczej nie miał wypasionego bloga, ale na pewno zdawał sobie sprawę, że WordPress daje olbrzymie możliwości. Platforma niesamowicie rozwinęła się na przestrzeni ostatnich kilku lat. PHP, główny język, w którym pisane są motywy i pluginy, aktualizowany jest regularnie, ze szczególnym naciskiem na wydajność i bezpieczeństwo. Strony internetowe pracujące na WordPressie poddawane są codziennie testom bezpieczeństwa przez miliony testerów i programistów z całego świata. Liczba użytkowników przeglądających strony i zgłaszających błędy jest jeszcze większa!
Firmy mogą wynająć zespół testerów penetracyjnych i utrzymać bezpieczeństwo witryny na wysokim poziomie, ale czy jest to gra warta świeczki? Może warto skorzystać z milionów “testerów” za darmo, korzystając z WordPress’a?
Wasza strona na WordPress’ie będzie bezpieczna, jeśli
 • wykorzystujecie tylko niezbędny motyw i wtyczki używane przez miliony innych użytkowników, regularnie aktualizowane i o dobrej renomie (chcielibyście poczytać na temat polecanych przez nas pluginów?),
 • wykorzystujecie sprawdzony hosting - aktualne i stabilne oprogramowanie po stronie serwerów,
 • ogarniacie kwestie kopii zapasowych i ich przywracania,
 • ekhm, przeczytacie nasz artykuł dotyczący bezpieczeństwa WordPress.

Ile kosztuje WordPress?

Jest bezpłatny. Koszty, z jakimi musicie się liczyć związane są z:
 • zakupem domeny, czyli nazwy pod jaką Wasi odbiorcy będą mogli szukać i przeglądać Waszą stronę. W naszym przypadku to kryptonumstudio.com,
 • zakupem hostingu, czyli miejsca u kogoś na serwerze, żeby strona była możliwa do przeglądania 24/7 przez Waszych odbiorców. My korzystamy z SiteGround i bez żadnych afiliacji, szczerze polecamy :)
 • zakupem płatnych motywów lub wtyczek, jeśli je wykorzystujecie. My używamy kilka sprawdzonych i jeśli byśmy tworzyli dla Was stronę, to jest w cenie :)

Dlaczego nie mogę zrobić strony na WP sam?

Możesz! Oczywiście, że możesz! Sami wiemy, że trzeba szukać oszczędności w firmie, gdzie się da. My podobnie podchodzimy do współpracy z innymi firmami. Nie przeznaczamy pieniędzy na coś, co jesteśmy w stanie zrobić samemu, to oczywiste.
Jeśli macie czas i jesteście zainteresowani tematem technologii webowych, to jesteście w dobrym miejscu! Pokażemy Wam krok po kroku, jak samemu możecie stworzyć bezpieczną stronę, wykorzystując do tego nowoczesne technologie i ucząc się na naszych błędach.
Jednak z drugiej strony, weźmy na przykład usługi księgowe w Kryptonum Studio. Moglibyśmy starać stać się ekspertem w dziedzinie podatków i być w stanie rozwiązać większość naszych problemów księgowych. Nikt nie wie, ile by nam to zajęło, albo czy w ogóle bylibyśmy w stanie zdobyć taką wiedzę. Dlatego kontaktujemy się z ekspertem (na przykład z Anną), która potrafi rozwiązać nasze problemy błyskawicznie i profesjonalnie. W tym czasie my możemy skupić się na tym, w czym jesteśmy specjalistami i każdy przeznacza swój czas na pracę, która jest maksymalnie wartościowa dla innych.
Na tym polega nasza praca – posiadać wszelką potrzebną wiedzę z zakresu projektowania witryn internetowych i tworzyć najlepsze możliwe strony, które umożliwią Wam zdobycie nowych klientów. Dzięki temu Wy w tym czasie możecie wykonywać swoją pracę jak najlepiej i dostarczać wartość swoim klientom.

Dlaczego my używamy WordPress’a?

WordPress, będąc najczęściej atakowaną na świecie platformą web’ową, został zabezpieczony przez lata funkcjonowania. Zapewnia narzędzia ułatwiające zarządzanie treścią na stronie (serio, luzik, nauczymy Was). Jest to tak popularne rozwiązanie, że naprawdę łatwo znaleźć osoby zajmujące się zarządzaniem Waszą stroną. Zdobyliśmy doświadczenie w projektowaniu stron internetowych z wykorzystaniem WordPressa i jesteśmy w stanie stworzyć stronę, jaką tylko sobie wymarzysz. Ponadto, uwielbiamy design, więc angażujemy się w każdy projekt, dzięki czemu zrealizujemy go możliwie szybko.

Kiedy używać WordPress’a, a kiedy to się nie opłaca?

Nie chcemy generalizować i przedstawiać samych zalet WordPress’a. Jest wiele sytuacji, w których absolutnie nie powinien być wykorzystywany.
Przewracające się klocki domina zatrzymane ręką
Naszym zdaniem nie używajcie WordPress’a w tych sytuacjach:
 • Potrzebujecie stworzyć statyczną stronę, która będzie aktualizowana przez programistę bardzo rzadko i nie będzie na niej bloga.
 • Potrzebujecie stronę wizytówkę, umożliwiającą kontakt, nie chcecie zajmować się promocją w Internecie. Po prostu chcecie mieć miejsce, do którego możecie kogoś przekierować, jeśli zajdzie taka potrzeba.
 • Tworzycie aplikację web’ową i znacie specyficzne technologie, które w tym przypadku okażą się lepsze niż WordPress.
 • Tworzycie olbrzymią platformę internetową dla biznesu o wielomilionowych obrotach rocznie → wtedy na pewno stać Was na dedykowane rozwiązanie, szyte na Waszą miarę :)
We wszelkich innych sytuacjach polecamy skorzystać z WordPress’a i naszej pomocy.

Podsumowanie

Jesteśmy ciekawi, kim jesteś i czego poszukujesz. Co powiesz na 3 minutki z ankietą, która pozwoli Ci zaplanować stronę?