Brief, czyli jak się dogadać

z twórcami stron www?

“Chcę stronę. Ile to kosztuje?” to pytanie, z jakim firmy najczęściej zgłaszają się do nas, gdy chcą wejść w świat online. Niestety, to trochę za mało – tu potrzeba więcej informacji. Mnóstwo stron nie powstaje, bo właściciele po prostu nie wiedzą, jakie cele ma spełniać. Po przeczytaniu artykułu dokładnie określisz, czego potrzebujesz, a my będziemy w stanie powiedzieć Ci, ile to kosztuje. Dzięki briefowi się dogadamy. Jedziemy z tym!
Brief strony internetowej

Czym jest brief? Dlaczego warto go tworzyć?

Brief to zestaw informacji i wymagań dotyczących strony internetowej. To po prostu kluczowa wiedza na temat Twojej firmy, która pozwoli nam zaprojektować stronę rozwiązującą Twój problem, w żądanym czasie i w założonym budżecie.

Brzmi elegancko, prawda?

Przedsiębiorcom często brakuje czasu. Też go nie lubimy tracić, dlatego każdy projekt zaczynamy od stworzenia dokumentu z odpowiedziami na najważniejsze pytania. Dzięki briefowi oszczędzisz mnóstwo czasu, ponieważ nie będziesz wymieniał dziesiątek maili z agencją kreatywną. Jeśli opracujesz dokument lub wyślesz do nas formularz, nie zgadujesz, jaka strona może rozwinąć Twój biznes. Po prostu tworzysz z nami stronę, która rozwiązuje Twój problem.

Nie traćmy czasu, stwórzmy świetny brief!

Pobierz przykładowy brief

Elementy, które składają się na konwertującą stronę

Kiedy tworzyć brief?

Zastanówmy się, kiedy brief na stronę internetową może być przydatny. Najczęściej przydaje się, gdy:
 • Rozwijasz nowy biznes, nie masz strony internetowej i chcesz pokazać swój produkt i usługę w sieci. Piękna sprawa! Z briefem pójdzie jeszcze szybciej!
 • Stworzyłeś samemu stronę internetową, wykorzystując gotowe oprogramowanie, ale nie spełnia już ona Twoich oczekiwań. Chcesz ją ulepszyć i rozwinąć. Abyśmy wiedzieli, co zrobić – prześlij nam brief.
 • Stworzyłeś mega produkt i chciałbyś umożliwić Twoim odbiorcom jego zakup na Twojej stronie. Brawo Ty! Zintegrujmy sklep, ale najpierw brief, ok?
 • Chcesz zrobić szum online dotyczący danego wydarzenia, uruchomienia usługi lub premiery produktu? Stwórzmy świetny landing na podstawie jeszcze lepszego briefu od Ciebie :)

Kto powinien napisać brief?

Większość informacji zawartych w briefie musi pochodzić od Ciebie, najlepiej od właściciela biznesu lub dyrektora ds. marketingu. Po prostu taka osoba najlepiej zna teren. Dysponuje ogromną wiedzą nt. Twojej firmy, ogarnia procesy w firmie, zna odpowiedzi na pytania.

Projektowanie strony to przede wszystkim świetny kontakt i współpraca. To jest nasz priorytet. Brief to solidne wyzwanie, nie jest to łatwa rzecz do napisania w 5 minut. I właśnie z tego powodu wiele firm bagatelizuje temat, co później może skutkować stworzeniem strony, która nie spełnia swojego celu.

Nununu! Jeśli współpracujemy, nie dopuścimy do tego! Pomożemy Ci w tym procesie, luzik. I pamiętaj: nawet jeśli nie odpowiesz na wszystkie pytania, to luźne, hasłowe odpowiedzi dotyczące projektu strony www, bardzo nam pomogą w dalszej realizacji projektu.

Gdy dostajemy szybkie pytanie o koszt zrobienia strony (tak jak we wstępie), zadajemy naszemu Klientowi zestaw pytań, na które nigdy nie dostaniemy tak solidnych odpowiedzi, jak po ich przygotowaniu w firmowym/domowym zaciszu.

Pamiętaj, Twój brief na stronę nie musi być perfekcyjny.

Jasne, no to…

Wszystko zaczyna się od pomysłu

Co powinien zawierać brief na stronę internetową?

Po pierwsze, informacje podstawowe:
 • Czym się zajmujesz i w jakim stanie jest Twoja strona internetowa?
 • Jaki jest główny cel projektu strony internetowej?
 • Kim jest Twój Odbiorca i rynek docelowy?
 • Jaki obecnie masz problem, który może rozwiązać strona?
 • Możesz napisać coś więcej o firmie i projekcie?
 • Jak z Twoją konkurencją?
 • Czy jesteś w stanie określić harmonogram czasowy projektu?
 • Jaki masz budżet na projekt?
 • Jak chcesz się skontaktować?

A tu dla zaawansowanych (każda informacja jest na wagę złota):

 • Jakie są główne funkcje strony i dodatki?
 • Jakie są podstawowe strony i mapa strony?
 • Jakie masz wymagania co do treści?
 • Co chcesz, żeby zrobił Twój Odbiorca?
 • Jakie 3 strony Ci się (nie)podobają?
 • Jak generujemy ruch na stronę?
 • Masz już domenę i hosting?
 • Jak utrzymamy stronę w przyszłości?
 • Co obserwujemy i analizujemy?
 • Skontaktujemy się?
 • Informacje ogólne

  Czym się zajmujesz i w jakim stanie jest Twoja strona internetowa?

  Inaczej podchodzimy do tematu, gdy tworzymy sklep online dla hurtowni mebli dębowych, inaczej do strony internetowej dla pasjonata kawy.

  Do projektów stron internetowych podchodzimy w pełni transparentnie. Musimy dokładnie znać sytuację i ewentualne przeszkody, na które możemy natrafić w trakcie projektu.

  Przykład nr 1 – zagubiony login i hasło:

  Stronę utrzymuje hosting X, z którym nie macie kontaktu od 1,5 roku. Nie dysponujecie loginem i hasłem do zarządzania stroną. Trochę klops. Możemy stracić sporo czasu na odzyskanie dostępu do strony, więc kontakt z innymi firmami i zdobycie wszystkich danych dostępowych trzeba traktować jako priorytet i pierwszą rzecz do zrobienia.

  Przykład nr 2 – zaborczy twórca

  Strona została stworzona przez Pana Roberta, który mocno utrudnia przekazanie strony następcom. Może nie odbierać telefonu, nie odpisywać na maile, wyjechać na Maderę, ale przed nami nie ucieknie. Ogarniemy bezpieczne przekazanie strony w miłej atmosferze. No problemo!
  Im więcej informacji tego typu nam prześlecie na początku, tym lepszy będzie cały projekt. Z takimi problemami spotykamy się na co dzień, więc nie ma co się bać, ogarniemy ;)
  Składniki rozwoju biznesu

  Jaki jest główny cel strony internetowej?

  Zacznijcie od klarownego określenia celu strony. Przykłady zrobią robotę, jedziemy!

  Dla firmy “Śmietanka” może być to dość proste i ogólne:

  Potrzebujemy nowej strony, która pokaże nasz biznes w sieci. Działamy na rynku, gdzie jest duża konkurencja, ale jakość naszych usług nas wyróżnia. Wymiatamy w tym, co robimy i chcemy wykorzystać historie naszych Klientów i ich rekomendacje. Pokaże to, że ludzie uwielbiają to, co robimy i jednocześnie jakość naszych usług. Śmietanka rządzi!

  Celem jest tutaj wyróżnienie firmy przez zwrócenie uwagi na niezwykle wysoką jakość usług. Proste i klarowne. Piękna sprawa!

  Z kolei gdy firma “Pędzące Imadło Sp. z o.o.” chce przebudować istniejącą stronę i zacząć jeszcze raz, cel może być zgoła inny:

  Potrzebujemy nowej strony, która zdobywa dla nas leady. Chcemy mieć około 10 leadów tygodniowo, co pozwoli nam na generowanie zysku na poziomie xx,xxx PLN w skali miesiąca.

  Celem jest tutaj rozwój biznesu, wykorzystując odpowiednio dobraną strategię marketingową. W tym przypadku firma na pewno potrzebuje generować solidny ruch na stronie.

  Obydwa przypadki mają na celu rozwój biznesu. Ok, wiadomo, ale gdy zagłębimy się w rzeczywiste potrzeby, okaże się, że są to kompletnie różne projekty stron.
  Celem “Śmietanki” jest stworzenie strony najwyższej jakości przedstawiającej mega ofertę i budującej zaufanie dzięki rekomendacjom zadowolonych Klientów.
  Celem “Pędzącego Imadła” jest generowanie leadów, co jest ściśle związane z generowaniem ruchu i skupieniem się na optymalizacji konwersji na stronie.

  Jasne określenie celu projektu jak powyżej pozwala na klarowne określenie kierunku działania. Dzięki temu mamy zestaw wartości, które jesteśmy w stanie zmierzyć. A jeśli możemy coś zmierzyć – możemy to również poprawić. Poza tym ułatwi to Tobie pozyskanie odpowiedzi na jedno z ważniejszych pytań:
  Co spowoduje, że uznamy Twój projekt za sukces?
  Albo jeszcze inaczej:
  Na jakiej podstawie będziesz wiedział, że dobrze wykorzystałeś budżet i stworzyłeś stronę, która konwertuje?
  Po co to wszystko?
  Po to, żebyśmy odpowiednio podeszli do rozwiązania Twojego problemu.

  Jeśli chcesz zwiększyć swoją sprzedaż 10-krotnie, nie będziemy spędzać czasu nad tworzeniem perfekcyjnego designu co do piksela. Skupimy się na przeprowadzeniu testów z Twoimi Klientami i tworzeniu designu na podstawie wyników tych testów. Później znów przeanalizujemy wyniki sprzedaży i ponownie wprowadzimy zmiany, żeby dojść do założonego poziomu sprzedaży. Nie zapomnimy też o podkręceniu designu, no przecież nie zrobimy brzydkiej strony. Tworzymy funkcjonalne, ale też estetyczne strony. Nie ma, że boli!

  Im więcej informacji prześlecie na początku, tym lepszy będzie cały projekt

  Kim jest Twój Odbiorca i rynek docelowy?

  Jeśli możesz odpowiedzieć wyłącznie na jedno pytanie… To jest właśnie to pytanie.

  Strona internetowa to narzędzie do rozwiązywania problemów Twoich Klientów i Twojego biznesu. Zadaniem agencji nie jest zrobienie świetnie wyglądającej strony. Jasne, może to pomóc i uwielbiamy tworzyć piękne rzeczy, ale projektowane przez nas strony mają rozwiązywać problemy. Koniec kropka.

  Zastanów się nad tym, bo to ważne.

  Twoja strona nie generuje sprzedaży. Ok, to jest dla Ciebie problem, rzeczywiście, trochę lipa. Strona istnieje, ale nie przynosi dochodów. Czyli coś tu nie pykło.

  Przy projektowaniu stron agencja (yhym, to my) jest odpowiedzialna za tworzenie z myślą o Twoich Klientach. Nie o Tobie. Sory, nie ma litości.


  Dlatego, jest mega ważne to, żebyśmy wiedzieli, kim jest Twój wymarzony Klient.

  Daj sobie 10 minut i zastanów się nad danymi demograficznymi i psychograficznymi grupy docelowej. PROTIP: jeśli masz już Klientów, przeanalizuj tę grupę.

  Wisienka na torcie od nas, odpowiedź na te pytania jest super wartościowa:

  • Jak wygląda rodzina idealnego Klienta? Singiel, młode małżeństwo, dwoje dzieci?
  • Jakiego typu samochodem jeździ? Możesz podać markę i model? Jeszcze lepiej!
  • Czy ma zwierzę? Psy czy koty?
  • Jakie gazety, czasopisma, blogi, książki czyta?
  • Jakie strony internetowe odwiedza? I w jakim celu?
  • A może wiesz, jakie kanały na Youtube albo grupy na Facebooku go interesują?
  Pytania powyżej mogą się wydawać mało przydatne, ale serio daje to super wartościowe info! Gdy wiemy, jakie strony odwiedza Klient lub jakie marki przypadły mu do gustu, pokazuje to, jaki styl designu i treści są dla niego atrakcyjne.

  Opis persony – idealnego Klienta powinien zająć niezły kawałek briefu. Jeśli zgodnie z zasadą Pareto chcesz zrobić minimum i mieć maksimum efektów, skup się na przemyśleniu dokładnie, kim jest Twój Klient. Przygotuj 2 lub 3 przykłady, Twój biznes na tym zyska, gwarantujemy!

  Dwa konie szachowe grafitowy i zielony Kryptonum

  Jaki obecnie masz problem, który może rozwiązać strona?

  Cele to jedno, konkretny problem to co innego. Cele skupiają się na tym, gdzie chcesz być. Z kolei problem ze stroną jest tu i teraz. A gdy nie masz strony, to chyba prosta sprawa: “Nie mam strony, potrzebuję nowej”. Dzięki, cześć, brief napisany, pozdrawiam!
  Sorki, ale nie tak szybko. Brief i tak musimy stworzyć. Zazwyczaj łatwiej jest określić problem, mając już stronę, na przykład:
  Nasza strona jest stara i nie na czasie. Nie generuje żadnej sprzedaży ani leadów. Nie jest też responsywna.

  To problemy konieczne do usunięcia i dla nas konkretne info. Czasem jednak problem nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Może to być dla Ciebie trudne i niewygodne. Zagłębienie się w rzeczywisty problem Twojego biznesu jest jedynym sposobem na jego rozwiązanie. To nie jest proste, ale daje mega efekty. Zrobiłeś już kawał roboty, zdając sobie sprawę, że masz już problem ze stroną internetową (lub jej brakiem). Teraz cała naprzód! Rozbij problem na czynniki pierwsze i go opisz. Powodzenia! Jak coś, pomożemy!

  Możesz napisać coś więcej o firmie i projekcie?

  Ten podpunkt jest wymagający i najbardziej wpływa na budżet projektu.

  Z jednej strony informacje, które tutaj podasz, trochę nas ograniczają, z drugiej strony są kwestie, które zawsze warto wcześniej przemyśleć. Sytuacja klasyczna, postaraj się znaleźć złoty środek i równowagę, my się dopasujemy ;).
  No to siup, odpowiedzi na pytania poniżej na pewno pomogą:
  • Co chciałbyś pokazać na stronie?
  • Czy masz jakieś doświadczenie z serwisami do zarządzania treścią (na przykładWordPress)?

  • Czy masz już wszystkie treści na stronę gotowe do zamieszczenia?

  Nie przejmuj się technikaliami, ale jeśli masz konkretne wymagania, najlepiej zamieścić je właśnie tutaj.
  Dodatkowo, zastanów się nad tym:

  • Jak wygląda Twoja strategia marketingowa?
  • Czy masz już ustaloną markę i identyfikację wizualną? Logo, kolory, czcionki, grafiki itp.
  • Czy masz już ustaloną strategię marketingową w sieci?

  Mała wrzutka:

  Jeśli chcesz z nami współpracować, wierzysz w nasze umiejętności i doświadczenie – NIE BĄDŹ kompletnie zamknięty na zmianę, testowanie i eksperymentowanie. Dajmy czadu, choć trochę! Wtedy wychodzą najlepsze projekty.

  Jak z Twoją konkurencją?

  Podejmij decyzję: Chcesz się wyróżnić czy dopasować?

  Nie ma tutaj dobrej czy złej odpowiedzi. Jest to zależne od Twojej indywidualnej sytuacji. Wiedza na temat Twojej konkurencji pozwoli nam szybko zrozumieć, czym się zajmujesz i zobaczyć, jak robią i pokazują to inni. Dzięki temu zobaczymy, jak wyglądają ich strony. Na tej podstawie omówimy z Tobą, jakich funkcji i wyglądu wymagasz od strony w porównaniu do Twojej konkurencji.

  Doskonała znajomość konkurencji jest przewagą, a Ty chcesz mieć przewagę, prawda?

  Jeśli dostarczysz nam informacji na ich temat w briefie, będziemy mogli już na początku projektowania:

  • znaleźć mocne i słabe strony Twojej konkurencji
  • lepiej zrozumieć Twój biznes
  • dowiedzieć się, co robić, żeby nie nawiązywać do nich designem

  Czy jesteś w stanie określić harmonogram czasowy projektu?

  “Na kiedy potrzebujecie strony?”. To pytanie często determinuje czy agencja podejmie się z Tobą współpracy. Jeśli potrzebujesz zrealizować projekt lada moment, a agencja ma dużo innych rozpoczętych projektów, może odmówić.
  ASAP – z ang. najszybciej, jak to tylko możliwe – nie jest odpowiedzią, na którą czekamy, ale rozumiemy też takie akcje, wiadomo, jak jest. Szanujemy Twój czas i wymagamy także zrozumienia, że strony nie tworzy się z dnia na dzień.

  Żeby nie pozostawić Cię bez konkretów, w Kryptonum działamy +/- w ten sposób:

  Projekty stron internetowych zajmują zazwyczaj od 3 do 12 tygodni.

  Głównie zależy to od ich stopnia zaawansowania i dostarczenia wszystkich potrzebnych treści na czas.
  • Jeśli potrzebujesz wizerunkowej strony internetowej, która profesjonalnie pokazuje Twój biznes w sieci, uruchomienie strony zajmie bliżej 3 tygodni.
  • Jeśli potrzebujesz rozbudowanego sklepu internetowego, musisz wykazać się większą cierpliwością, bo może to zająć bliżej 10 tygodni.

  “Czy jest jakieś wydarzenie, data premiery produktu, usługi lub coś innego, co możemy zgrać z uruchomieniem strony?”

  To zawsze pomaga wstępnie oszacować termin realizacji projektu. Po prostu, postaraj się nie robić strony internetowej na ostatnią chwilę. Im wcześniej się z nami skontaktujesz, tym lepiej.
  Kciuk w górę, będzie dobrze

  Jaki masz budżet na projekt?

  Większość ludzi lubi poruszać temat pieniędzy, ale mało kto rozpoczyna o nich rozmowę. My w biznesie chcemy być maksymalnie transparentni. Jeśli podzielisz się z nami swoim budżetem na stronę na początku naszej współpracy, tworzy to fajną nić porozumienia i zaufanie od początku. My tak uwielbiamy pracować. Jeśli Ty również, zapraszamy do kontaktu. Żadnego czajenia ;). Możesz wierzyć, bądź nie, ale agencje nie istnieją po to, żeby zedrzeć z Ciebie maksymalnie dużo PLN. Wiadomo, istnieją niestety negatywne wyjątki, jak wszędzie.

  Wiecie, dlaczego chcemy znać Twój budżet?
  Żeby nie stracić czasu, zarówno Twojego, jak i naszego.
  Przykład – nietrafiony budżet na stronę:
  Rozmawiamy z Frankiem przez 30-60 minut na temat jego przyszłej strony. Po rozmowie przesyła nam brief (mega, dzięki!) bez wypełnionego budżetu. Robimy wspólnie z zespołem burzę mózgów, z czego powstaje wizja strony i oferta na jej stworzenie. Oferta przewyższa 5-krotnie kwotę, jakiej się spodziewał Franek. Stracił godzinę na rozmowę, my dodatkowo kilka na omówienie projektu i stworzenie oferty. I, co najważniejsze, nie posunął się z projektem nawet o krok.

  Gdzie został popełniony błąd?

  Gdyby od początku jasno określił budżet, mielibyśmy podobne odniesienie i nie przesadzilibyśmy z wizją i kosztami strony. Oczywiście, nie wymagamy określenia kwoty co do złotówki. Określenie szacunkowej kwoty, rzędu wielkości jest wystarczające.

  Może okazać się również, że jeśli jest u Ciebie krucho z finansami, uda się uzyskać grant albo inne finansowanie na nasz wspólny projekt. Jeśli będziemy w stanie, podpowiemy i pomożemy.

  Nie zwlekaj! Zróbmy to razem.

  Jak chcesz się skontaktować?

  Brzmi korporacyjnie, biznesowo, sztywno i w ogóle be! Ale kurka, to konieczne. Sami wiecie, jak może być to frustrujące.

  Na przykład gdy za 3 dni ruszacie z premierą produktu. Dziś mieliście brać udział w audycji radiowej o Waszym mega rozwiązaniu, a dziennikarz nie odbiera telefonu… No kurka! I właśnie do tego nie dopuścimy. Przykładamy maksymalną wagę do dyspozycyjności i jakości naszego kontaktu. Uśmiech, przyjemny kontakt i naprzód, działamy! :)
  Tak że tego, kto jest u Was osobą kontaktową i jak lubicie przekazywać sobie informacje? E-mail, messenger, telefon, WhatsApp, Whereby, a może wspólna kawka?
  Zaskoczcie nas, wszystko ogarniemy :)
  (Pssst. Wideorozmowa wymiata).

  Jeśli jesteśmy przy kontakcie, to w briefie zwróćcie uwagę, jakiej odpowiedzi od nas oczekujecie, do kiedy i gdzie ją przesłać.
  To po prostu lista konkretnych wymagań, może to być coś takiego:

  • Napiszcie maila na serioprezes@buziaczek.pl,
  • Wyślijcie nam adresy stron, które zrealizowaliście i są podobne do naszego projektu,
  • Prześlijcie rekomendacje Waszych Klientów,
  • Określcie, jak widzicie dalszą współpracę – jakiś harmonogram byłby ok.

  Ufff, przeszliśmy przez solidny zestaw informacji. Wiemy, trochę mogło przegrzać głowę. My, pisząc ten artykuł, siedzimy w przeciągu, a stopy moczymy w misce z zimną wodą. Mimo to jest gorąco. Ale obiecujemy Wam, ta praca się opłaci, a Wasza strona będzie dopasowana do Waszych potrzeb!

  To co, 3 minuty przerwy?
  Ogarnijcie solidną kawę i czas na rundę drugą!
  Będzie konkretnie, informacje dotyczą już tylko strony internetowej, pójdzie znacznie szybciej.

  Wiecie, dlaczego chcemy znać Twój budżet? Żeby nie stracić czasu, zarówno Twojego, jak i naszego

  Szczegółowe informacje dotyczące strony

  Jakie są główne funkcje strony i dodatki

  Żeby stworzyć najlepszą możliwą stronę, prosimy Cię o listę specjalnych dodatków, wymagań i rozwiązań, jakie Ci przyjdą do głowy.
  Może to być na przykład coś z tego:
  • Integracja z systemem CRM lub systemem mailingowym
  • Śledzenie wypełnianych formularzy – zbieranie listy mailingowej i zaawansowana analiza Google Analytics
  • Sklep online, a może integracja z systemem fakturowania do tego?
  • Wydzielona część strony dla zarejestrowanych użytkowników
  • Model subskrypcyjny na stronie
  • Model afiliacyjny z partnerami
  • Blog na stronie
  • Może masz swój podcast albo kanał YT, możemy to zintegrować ze stroną
  • System rezerwacji online

  Jeśli myślisz o stronie, jak o czymś więcej niż pokazanie własnego biznesu online, warto, żebyś zastanowił się nad dodatkowymi funkcjami powyżej.

  Podczas pisania o funkcjach i dodatkach możesz zastanawiać się nad warstwą estetyczną i wizualną strony. To jeszcze nie czas na to. Nie kłopocz się. Na etapie briefa nie potrzebujemy informacji o tym, jaki kolor w tle byłby mega albo jaka czcionka wpadła Ci w oko. Jeszcze nie potrzebujemy. Jeśli zaczniemy współpracować, temat estetyki jest dla nas mega ważny i nie raz go jeszcze poruszymy.

  Jakie są podstawowe strony i mapa strony?

  To powinna być najprostsza część briefa do wypełnienia. Jakie podstrony chcesz mieć na swojej stronie?
  Większość stron składa się przynajmniej z:

  • Strony głównej
  • Podstrony o nas
  • Podstrony usługi/produkty
  • Podstrony blog
  • Podstrony kontakt

  Po tym zastanów się, co jest specyficzne dla Twojego przypadku.
  Sprzedajesz najlepsze golfy w Polsce? Pokażmy to odbiorcy! Dlaczego są najlepsze? Masz 15 lat doświadczenia w prowadzeniu zajęć z jogi, a Twoi Klienci Cię uwielbiają? Yhym, to dobry kierunek, pokażmy Twoją wiedzę, doświadczenie i rekomendacje Twoich joga adeptów.

  Luźny plan dotyczący mapy strony pomoże w przygotowaniu solidnego briefu. Jeśli masz już stronę, wypisz najważniejsze podstrony i jak one dla Ciebie pracują. Czy rozmawiałeś kiedyś z Klientami o ich wrażeniu Twojej podstrony z ofertą? Takie informacje pozwolą nam upewnić się, że nie przeoczymy kluczowych podstron w przygotowaniu oferty.

  Puzzle składające się na konwertującą stronę

  Jakie masz wymagania co do treści?

  Różni ludzie mają różne wymagania co do treści na stronie. My tutaj nie idziemy na kompromis. Treści muszą być najwyższej jakości i my Ci w tym pomożemy.

  Byłeś kiedyś na stronie i odniosłeś wrażenie, że jest ona jakaś taka bez charakteru? Treści zrobione na szybko, byle zapełnić stronę. Nununu! Content is the king! I o nim nie zapominamy. Spoko, mamy na pokładzie mega wymiatacza z tego zakresu – Kamilę Paradowską z dobratresc.com.

  Chcesz poznać Kamilę? Zobacz jej film o tym, jak budować treści przyjazne SEO. Oglądaj do końca! Kamila mówi też o nas ;)

  Napisz nam, w której sytuacji jesteś, a my to ogarniemy:

  • Nie chcesz tworzyć treści, chcesz zatrudnić copywritera
  • Nie masz żadnych treści i chcesz, żebyśmy Ci z tym pomogli
  • Masz sporo treści i chciałbyś, żebyśmy to przejrzeli i podkręcili
  • Twoja aktualna strona zawiera treści, które chcesz odświeżyć.

  Jest mnóstwo opcji, po prostu napisz nam w briefie, jak to jest u Ciebie. I gdy piszemy o treściach, nie chodzi nam tylko o słowo pisane. Trzeba też przemyśleć temat grafik, zdjęć i wideo. Tutaj też ogarniamy, więc daj znać. Niektóre ze stron mocno polegają na fotkach. Masz wybrane zdjęcia do zamieszczenia na stronie? A może chcesz wykorzystać fotografie stockowe? Twoje wymagania co do treści mogą mocno wpłynąć na cenę Twojej strony, więc opisz dokładnie, czego potrzebujesz, a czym już dysponujesz.

  Co chcesz, żeby zrobił Twój Odbiorca?

  Call To Action – z ang. wezwanie do działania – to główne działanie odbiorców, na którym Ci zależy – oczywiście będąc na Twojej stronie. Niektórzy są profesjonalistami w domykaniu leadów przez telefon, inni wymiatają w kontakcie z wykorzystaniem wiadomości email. Gdy tworzysz sklep online, prawdopodobnie najbardziej zależy Ci na tym, żeby użytkownicy Twojej strony kupowali Twoje produkty. I w tym będziemy “specjalizować” Twoją stronę.

  Podczas planowania mapy strony możesz spróbować zastanowić się, jakie CTA umieścić na każdej z podstron. Może zależy Ci na przekierowaniu do strony kontaktowej? Przycisk z kontaktem zrobi robotę, szczególnie umieszczony w strategicznym miejscu. Dobór tego miejsca to już nasza odpowiedzialność :).

  Jakie 3 strony Ci się (nie)podobają?

  Jeśli zaczniemy współpracować, to dokładnie rozpracujemy ten temat. Omówimy multum przykładów stron, rozwiązań i elementów. Na tej podstawie przejdziemy do etapu projektowania. Nim maszyna ruszy, bardzo ułatwi i przyspieszy nam pracę, jeśli dostarczysz nam listę informacji:

  • Adresy 3 stron, które Ci się podobają
  • Link do każdej z nich, może być też konkretna podstrona
  • Odpowiedź na pytanie: Co lubisz w każdej z nich?

  A później zrób wszystko na odwrót. Jakie strony Ci się NIE podobają? Poprosimy o 3 przykłady, to się bardzo przyda, serio, serio. To, co Ci się podoba i nie podoba wpłynie na styl projektowania i dokonanie wielu wyborów w trakcie tworzenia strony internetowej dla Ciebie. Pamiętaj, design to nie tylko stworzenie czegoś ładnego. Zawsze szczególną uwagę zwracaj na funkcjonalności.

  Jak już ogarniemy funkcjonalności, czas na dopieszczenie projektu co do ostatniego piksela, musi być funkcjonalnie i pięknie.

  Jak generujemy ruch na stronę?

  Ok, teraz zrobi się poważnie. Wchodzimy w temat marketingu internetowego. Nie jest to ściśle nasz temat, ale wiedza ta pomoże nam podczas projektowania dla Ciebie strony www.

  A może masz mega billboard w centrum miasta?

  Po prostu musisz wziąć pod uwagę, że wszelkie działania marketingowe są bezpośrednio związane z projektem strony internetowej. Mogą bardzo pomóc w jej rozwoju, ale też wprowadzić dziwny dysonans, gdy komunikacja nie jest spójna. Chcemy być spójni, więc czekamy na info dotyczące generowania ruchu na Twoją stronę. Nie ma niczego złego w zaproszeniu znajomych i rodzinki do udostępnienia posta na FB z odpaleniem nowej strony Twojej firmy. Najbliżsi na pewno z chęcią Ci pomogą, to nic złego!

  Szkic układu strony

  Masz już domenę i hosting?

  Tutaj bądźmy konkretni. Domena i hosting są często ze sobą mylone. Polecamy przeczytać FAQ u nas na stronie, żeby się upewnić co do różnic.

  Domena to adres Twojej strony internetowej, wpisywany w górnym pasku w przeglądarce internetowej. Na przykład kryptonumstudio.com. Jest wiele rozszerzeń dla domen: .com, .pl, .org, .ninja. Zastanów się dobrze nad swoim rynkiem docelowym. Jeśli Twoja firma funkcjonuje w całej Europie wybranie .pl nie będzie tak oczywiste jak w przypadku lokalnego biznesu rozwijanego w Polsce. Wybór domeny to bardzo ważna sprawa ze względu na wyniki wyszukiwania. Polecamy przeprowadzenie solidnego researchu słów kluczowych i analizy rynku. Jeśli potrzebujesz pomocy z wyborem domeny internetowej, daj nam znać, pomożemy. Czasem warto wykupić kilka podobnych domen lub domeny z różnymi rozszerzeniami. Nigdy nie wiadomo czy Twoja firma nie będzie następnym Google, prawda? :)

  Domenie trzeba wskazać odpowiedni serwer, na którym znajduje się Wasza strona. Strona składa się z kodu, obrazków, wideo, plików konfiguracyjnych i różnych innych fajnych rzeczy.

  Muszą gdzieś być przechowywane. Tym miejscem jest właśnie Twój hosting. Polecamy wykorzystywać wypasiony hosting. Większość agencji oferuje hosting w ramach swoich usług. Podobnie jest z nami. Możemy zająć się hostingiem Twojej strony lub polecić Ci hosting, którego my używamy. Daj nam znać w briefie, jak podejść do tego tematu.

  Jak utrzymamy stronę w przyszłości?

  Zaprojektowanie strony i uruchomienie jej na Twoim hostingu pod wskazanym adresem to podstawa. Zarządzanie treścią, dodawanie wpisów na bloga i edycja treści na stronie to dodatkowa sprawa. Jeśli uważasz, że przydałaby Ci się taka obsługa, przedstaw nam, jak chciałbyś, żeby przebiegała taka współpraca. Po każdym wdrożeniu strony www uczymy naszych Klientów jej zarządzania.

  Generowanie ruchu na stronie z Kryptonum

  Co obserwujemy i analizujemy?

  Większość właścicieli stron wykorzystuje Analitykę Google. Istnieje mnóstwo rozwiązań do analizy użytkowników Twojej strony, remarketingu, śledzenia działań użytkowników. Możesz wykorzystać też chatbota, jak na przykład Drift czy Intercom. Jeśli chcesz zintegrować stronę z rozwiązaniami tego typu, wymień to w briefie.

  Skontaktujemy się?

  Iiiii… to wszystko.
  Jeśli stworzysz brief na podstawie tego artykułu, wyczerpie on w pełni temat. Jesteś gotów na wysłanie go do agencji kreatywnych. Yhym, nie ma nic złego w wysłaniu briefu do kilku agencji i wybraniu najlepszej propozycji.

  Jeśli wciąż nie jesteś pewien, jak znaleźć agencję interaktywną do stworzenia strony www, zapraszamy do kontaktu.

  Uff, głowa przegrzana, kawa wypita, woda w misce już ciepła, czas napisać brief! ;) Przygotowaliśmy dla Was dwa formularze, i przykład wypełnionego briefu, do wyboru, do koloru:

  Podsumowanie: Brief, czyli jak się dogadać z twórcami stron www?

  Brief na stronę internetową to niedoceniane narzędzie w projektach kreatywnych. Jeśli potrzebujesz zlecić zrobienie strony www agencji kreatywnej, zacznij od utworzenia takiego dokumentu. Pomoże Ci to krok po kroku określić wymagania na stronę. Co najważniejsze, pamiętaj, że nie jest to dokument stworzony raz i traktowany jak prawda objawiona. Powinien być modyfikowany i rozwijany podczas współpracy.

  Nic dziwnego gdy cel strony się zmieni. Sami wiemy, jak dynamiczny jest biznes i jak wiele jest czynników z zewnątrz, które mogą na niego wpłynąć. Twój brief musi być elastyczny, tak samo jak Twoja firma. I to jest spoko, po prostu traktuj brief jak określenie kierunku, a w trakcie współpracy możliwe, że zmienimy niektóre detale.

  Co myślisz o takim podejściu do zaplanowania projektu na stronę internetową? Pomogło Ci to poukładać w głowie? Jak napisałeś Twój brief? Daj znać, jeśli masz jakieś pytania dotyczące briefu.

  Tu najlepiej: kuba@kryptonumstudio.com
  Piąteczka!

  Po każdym wdrożeniu strony www uczymy naszych Klientów jej zarządzania